MEKSYK 30.11 – 13.12.2023

  • meksykańskie cenoty

    meksykańskie cenoty

Meksyk – kraina kolorów i kontrastów. Zamieszkamy obok słynnej piątej alei i bardzo blisko plaży. Nurkowania w najbardziej znanych cenotach takich jak Dreamgate czy Angelita, ale także zupełnie nieznanych i równie zapierających dech w piersiach miejscach jak: Maravilla, Zapote, Taak Bi Lu i innych. Meksykańskie cenoty to jedno z najwspanialszych miejsc nurkowych, jakie można sobie wyobrazić i dlatego wracamy tam co roku.

CENA: 1800 USD + 625 USD nurkowania
Rezerwacja = wpłata zaliczki: 300 USD

REZERWACJA MIEJSCA

 

W CENIE:
- bilet Kraków- Cancun-Kraków LUB Warszawa-Cancun-Warszawa (do wyboru), bagaż 23 kg + 12 kg;
- transfer Cancun-Playa del Carmen-Cancun;
- zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych;
- opieka polskiego instruktora;
- piesza wycieczka po Playa del Carmen pierwszego dnia pobytu: zwiedzanie ruin, muzeum tequili, pokazanie najlepszych restauracji, sklepów, kantoru, plaży z masażami, itd.;
- 10 nurkowań w najpiękniejszych meksykańskich cenotach: butla, balast, przewodnik na max. 4 osoby, mały lunch, woda, transport LUB 5 dni nurkowań jaskiniowych dla osób z uprawnieniami.

Opcjonalne dodatkowe koszty:
- nitrox 32%, dopłata za butlę 2 USD;
- dodatkowe nurkowania w cenotach, 2 zejścia 125 USD;
- dodatkowe nurkowania na lokalnej rafie oraz z rekinami tępogłowymi, 2 zejścia 125 USD;
- wycieczka Espresso Maya do trzech stref archeologicznych Jukatanu: Chichén Itzá, Tulum, Coba, dodatkowo magiczne miasteczko Valladolid oraz destylarnia tequili i lunch: 175 USD;
- wycieczka Rio Lagartos, różowe solanki, kąpiel błotna, rejs motorówkami, sanktuarium krokodyli, lunch: 140 USD;
- wycieczka Uxmal i Celestun: strefa archeologiczna plus rejs po lasach namorzynowych: 185 USD;
- wycieczka na wyspę Cozumel we własnym zakresie (możliwość wypożyczenia jeepa, skutera lub roweru), bilet na prom ok. 10 USD; 
- profesjonalne masaże na plaży, dostępne od rana do wieczora bez zapisów w cenie 25 USD 60 minut;
- tygodniowy intensywny kurs języka hiszpańskiego z programem pozalekcyjnym - 230 USD.

Zapisy na zorganizowaną wycieczkę Espresso Maya i/lub Rio Lagartos - przed wyjazdem. Płatność na miejscu. 

PODRÓŻ DO MEKSYKU
Strefa czasowa w Playa del Carmen: minus 6 godzin.

Bagaż: rejestrowany 23 kg, podręczny: 12 kg.

NURKOWANIE
Meksykańskie Cenoty powstały około 1,5 miliona lat temu podczas ostatniego zlodowacenia, kiedy nastąpiło obniżenie się poziomu morza. W tym czasie w suchych pustych przestrzeniach z pomocą wody deszczowej rzeźbiącej podziemia Jukatanu utworzyły się przepiękne, niespotykane w innych częściach świata formy naciekowe: stalagmity, stalaktyty i stalagnaty. Kiedy lodowce stopniały i podniósł się poziom morza, a woda zalała wcześniej wykształcone formy powstały znane nam dziś Cenoty. W Meksyku znajduje się aż 3000 Cenotów, z czego jedynie połowa z nich została poddana eksploracji. Długość systemu podziemnych korytarzy wynosi ponad 500 kilometrów. W języku Majów słowo dzonot oznaczało przepastną, głęboką studnię. Były one dla nich tajemniczym wejściem do innego świata Xibali. Były także miejscem łączącym świat żywych i umarłych. Wierzono, że zamieszkuje je Chac - bóg wody, roślinności, deszczu i burzy. Dlatego też Majowie w Cenotach składali swoim bogom ofiary ze złota, jadeitu oraz ludzi. Nurkując w Cenotach, można natknąć się na szczątki złożonych w ofierze ludzi i pozostałości prekolumbijskich kultur. W planach dla nurków rekreacyjnych nurkowania w najpiękniejszych 10 zupełnie różnych i niepowtarzalnych cenotach (w ww. cenie 625 USD), a dla Full Cave Divers możliwość nurkowań jaskiniowych - opłata za gazy, wstęp do cenot i zrzutka na samochód nie wyniesie więcej niż pakiet rekreacyjnych nurkowań w cavernach z przewodnikiem. Dodatkowo istnieje niepowtarzalna okazja zrobienia kursu Full Caver Diver w przepięknym otoczeniu i ciepłych wodach. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie podróżno-nurkowe. Polecamy DAN.

Minimalne wymagania - AOWD
Mimo że lokalne przepisy umożliwiają nurkowanie w Cenotach płetwonurkom z certyfikatami OWD, to w rzeczywistości okazuje się to bardzo problematyczne. Nurkowanie w tym miejscu wymaga odpowiedniego "opływania" oraz dobrego opanowania kopnięć żabką. W związku z powyższym minimalnym akceptowanym przez nas poziomem na tym wyjeździe jest stopień AOWD lub równoważny.

ZAKWATEROWANIE
Dwuosobowe pokoje z łazienką - samodzielne lub w 3-pokojowym apartamencie z wypełni wyposażoną kuchnią. Do dyspozycji w hotelu: basen, dach z hamakami i grillem oraz prywatny parking. Hotel mieści się w samym centrum Playa del Carmen, niedaleko plaży i Quinta Avenida - najsłynniejszej alei na wyspie Jukatan z licznymi sklepami, barami, punktami usługowymi i restauracjami serwującymi przepyszne meksykańskie dania. Oddalona od hotelu minutę spacerem restauracja serwuje śniadania od godz. 7.30.
Wyposażenie pokoju (zdjęcia obok -->):
- bezpłatne Wi-Fi,
- klimatyzacja,
- łazienka w każdym pokoju z prysznicem, toaletą, papierem toaletowym, suszarką i zestawem kosmetyków,
- ręczniki,
- dojazd windą na wyższe piętra,
- całość dostępna dla wózków inwalidzkich,
- pościel,
- budzik,
- szafa lub garderoba,
- sejf,
- moskitiera,
- sprzęt do prasowania,
- żelazko,
- wentylator,
- lodówka,
- telefon,
- telewizor z płaskim ekranem,
- mały balkon lub taras,
- wieszak na ubrania,
- regularne sprzątanie.

PLAYA DEL CARMEN
Miasto leży na wybrzeżu Morza Karaibskiego, naprzeciwko San Miguel de Cozumel, największego miasta na wyspie Cozumel, z którym ma połączenie promowe. Playa del Carmen to centrum turystyczne Jukatanu, gdzie nie sposób się nudzić. Poza sławną aleją nr 5 znajduje się tam wiele muzeów, szkoły językowe, kasyno, sklepy z pamiątkami, kluby nocne, bankomaty, terminal autobusowy ADO i colectivo, skąd można udać się do wielu ciekawych miejsc półwyspu.

WYŻYWIENIE
Playa del Carmen posiada wiele sprawdzonych przez nas restauracji, gdzie serwowane są przepyszne meksykańskie potrawy i ogromne, świeżo wyciskane soki, których smaku nie da się zapomnieć. W punktach gastronomicznych ceny obiadu są różne, od bardzo tanich (8 zł) do wykwintnych (80 zł). Natomiast żywiąc się w ulicznych budkach lub robiąc zakupy w tanich supermarketach i gotując samodzielnie oraz jeżdżąc na wycieczki miejską komunikacją, w trakcie pobytu w Playa del Carmen można nie wydać więcej niż na życie w Polsce.

WYCIECZKA ESPRESSO MAYA

Tulum

Przejazd rowerami lub rikszami po tropikalnym lesie w poszukiwaniu ruin starożytnego miasta, zwiedzanie najważniejszych budowli: Kościoła, Świątyni, Boiska do Gry w Pelotę, Obserwatorium, aż do Wielkiej Piramidy – najwyższej na Półwyspie Jukatańskim 42 m.

Coba

Zapiera dech w piersiach. Zbudowane na skraju klifu Starożytne Miasto Majów roztacza spektakularne widoki na turkusowe Morze Karaibskie i plaże. Miasto, które w momencie przybycia konkwistadorów wciąż funkcjonowało i zachwycało swą potęgą, aż do XVIII wieku. Jedno z największych atrakcji Meksyku nie może Was ominąć. Dla chętnych możliwość skosztowania pysznych lodów kokosowych.

Valladolid

Valladolid jest jednym ze 111 miast zaklasyfikowanych jako Pueblo Mágico, co znaczy po hiszpańsku mniej więcej tyle, co Magiczne Miasteczko. Pueblo Mágico to oficjalny tytuł nadawany przed rząd Meksyku atrakcyjnym turystycznie miejscowościom. Kolonialna perełka uwodzi sercem miasta – zocalo. Popołudniowy spacer wśród pastelowych domów i romantycznych ławeczek rozbudzą wyobraźnię. Dodatkową atrakcją jest fakt, iż Valladolid była planem filmowym dla niejednej meksykańskiej telenoweli.

Wytwórnia tequili

Z czego produkuję się prawdziwą Tequilę i w jaki sposób? Czym różni się Tequila Blanco, Reposado, Añejo, Extra Añejo od Antigua? Jak należy pić Tequilę? Skąd pochodzi? Czym różni się od Mezcalu? Krok po kroku wyjaśnimy sekrety tego trunku, a zabawna próba Tequili z sombrero będzie również częścią naszego programu. Po zwiedzaniu destylarni możliwość zakupu meksykańskich trunków.

Chichen Itza

Zwiedzanie po południu starożytnego Miasta Majów obecnego na liście Siedmiu Nowych Cudów Świata, który od roku 1988 widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkryjemy sekrety Piramidy Kukułkana, Boiska do Gry w Pelotę, Ołtarza Czaszek, Świątyni Wojowników, Świętej Cenoty i Obserwatorium Astronomicznego. Na obszarze strefy archeologicznej znajuje się wiele straganów z lokalnym rękodziełem. Czas wolny na zakup pamiątek.

WYCIECZKA RIO LAGARTOS

Przejazd do miejscowości Las Colorades, spacer wśród różowych solanek, przejazd na lagunę Lagartos i rejs motorówkami po rezerwacie natury, kąpiel błotna, przepłynięcie na plażę, relaks i kąpiel w wodach Zatoki Meksykańskiej, dopłynięcie do restauracji w Rio Lagartos - obiad, przejazd do sanktuarium krokodyli, powrót do hotelu.

WYCIECZKA UXMAL I CELESTUN

Uxmal jest jedną z większych stref archeologicznych miast majów. Pięknie zachowane struktury skrywają ciekawe historie i intrygujące nazwy, takie jak Piramida Czarownika, Dom Mniszek, Dom Żółwi, Pałac Gubernatora, a Także Dom Starej Kobiety. I chociaż Jukatan jest płaski niczym tortilla Uxmal położony jest na wzgórzach. Ze szczytu Wielkiej Piramidy rozciąga się przepiękny widok na całe miasto i okoliczną dżunglę. 

Celestun jest Rezerwatem Biosfery od 1989 roku i rozciąga się na 600 km². Jego ekosystem jest domem dla 300 gatunków ptaków, w tym różowych flamingó. Podczas rejsu motorówką po lagunie i namorzynach będziemy obserwować nie tylko ptactwo, ale również krokodyle czy ostronosy. W kanałach mangrowych znajduje się "Ojo de aqua", gdzie można się orzeźwić w słodkiej wodzie.

Dodatkowe informacje
- ważność paszportu minimum 6 miesięcy; 
- należy mieć ze sobą ubezpieczenie nurkowe i turystyczne; 
- akceptowana w sklepach waluta: meksykańskie peso lub amerykańskie dolary (w określonych bankomatach bardzo korzystne wypłaty peso z karty PLN);
- czas w Playa del Carmen: minus 6 godzin;
- napięcie w sieci w Meksyku: 110 V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek amerykańskich z dwoma cienkimi bolcami;
- możliwość zamówienia karty SIM - dostęp do Internetu w telefonie na cały pobyt: 6 USD.

PROCEDURA REZERWACJI

Aby zarezerwować wyjazd, należy kliknąć na "rezerwację miejsca" u góry strony, podając w wiadomości swój stopień nurkowy (dotyczy nurków). W mailu zwrotnym otrzymasz nr konta USD i PLN do wyboru, do wpłaty zaliczki.


300 USD (lub równowartość w PLN) – zaliczka w momencie zgłoszenia.
1500 USD (lub równowartość w PLN) – płatne do 01.08.2022 r.
625 USD (nurkowania) – płatne gotówką w USD w pierwszym dniu pobytu.

Płatność za opcjonalną wycieczkę - gotówką w USD w pierwszym dniu pobytu.

Script logo