LOFOTY 10 – 21.08.2024

Lofoty, czyli "Perełka Skandynawii"

Ten norweski archipelag wysp przez National Geographic został uznany za trzeci najpiękniejszy na świecie. Dzięki niezwykłemu położeniu geograficznemu około 300 km za kołem podbiegunowym oraz obecności ciepłego prądu morskiego Golfsztromu wyspy te są unikalnym i znakomitym miejscem do nurkowania. Lofoty słyną ze stromych zboczy gór wyrastających prosto z morza, lazurowej wody, białych piaszczystych plaż oraz bogatej fauny i flory.

 

Uwaga, uwaga: zabieramy tylko 8 osób, więc zachęcamy do szybkiej wpłaty zaliczki, aby zablokować sobie miejsce.

  

CENA: 7100 PLN

 

Cena 7100 zł zawiera:
- zakwaterowanie w willi z widokiem na morze, fiordy i góry6 noclegów na Lofotach: 12-18 sierpnia,
- końcowe sprzątanie willi,
- 1 nocleg w hotelu w połowie drogi (Szwecja) i 1 nocleg w drodze powrotnej,
- 8 nurkowań, transfer, butle, powietrze, balast.

Cena nie zawiera:
- wyżywienia (zabieramy ze sobą plus istnieje możliwość łowienia ryb),
- dojazdu, tj. kosztu paliwa, winietek, promów.

 

ZAKWATEROWANIE
Zamieszkamy w pięknej, kompleksowo wyposażonej 10-osobowej willi z widokiem na morze, góry i fiordy. Położona jest na wzniesieniu, z którego podziwiać można malownicze otoczenie. 

Na parterze mieści się obszerny salon z kominkiem, kącik multimedialny, jadalnia z wyjściem na taras oraz w pełni wyposażona kuchnia (lodówki, zamrażarki, zmywarka do naczyń, kuchnia z piekarnikiem, mikrofala, ekspres do kawy). Odprężającej atmosferze sprzyjać będzie również czas spędzony na tarasie, gdzie po dniu pełnym wrażeń delektować się można fantastycznym widokiem na Vestfjord, góry i malowniczą rybacką osadę.

Piętro zarezerwowane jest dla pokoi dwuosobowych. Ich przytulne wnętrza i wygodne meble dają poczucie komfortu i sprzyjają wypoczynkowi. Chętni znajdą tutaj również miejsce do pracy na komputerze.

W całym budynku dostępne jest bezprzewodowe WiFi.

Łazienki znajdują się na obydwu piętrach obie z prysznicem, ponadto łazienka na piętrze wyposażona jest dodatkowo w wannę.

 

WYŻYWIENIE
Z uwagi na wysokie ceny wyżywienia w Norwegii większość produktów spożywczych zamierzamy zabrać z Polski. Planujemy również codzienny połów ryb, co jest w tym kraju możliwe bez pozwoleń. Norwegia jest jedynym krajem Europy, gdzie można polować z kuszą.

 

DOJAZD
Planujemy przejazd trzema samochodami prywatnymi. Należy przygotować się na trzydniową podróż, która sama w sobie będzie już przygodą. Będzie czas na odpoczynek i sen na promie (ok. 7 h) oraz 1 nocleg w Szwecji, Wyruszamy 10 sierpnia, a wracamy do kraju 21 sierpnia. A ponieważ zahaczymy o dwa weekendy i 15 sierpnia to święto, na ten cały okres wystarczy wziąć 7 dni urlopu. Maksymalna liczba osób biorących udział w wyprawie wynosi 10. Podzielimy się więc na 3 auta i wyruszymy razem w konwoju. Samochody będą mogły utrzymywać stały kontakt za pomocą krótkofalówek. W każdym samochodzie musi być przynajmniej 2 kierowców. Czekamy na wasze propozycje odnośnie do aut i możliwości prowadzenia

 

NURKOWANIE
Nurkowanie w fiordach – jest to głównie nurkowanie z lądu, ale wygląda zupełnie inaczej niż to, z którym zwykle mieliście do czynienia. Główną zasługą tej niezapomnianej przygody jest arktyczny klimat, krystalicznie czyste wody Morza Norweskiego i dziewicza przyroda tego przepięknego zakątka świata. Zanurzając się w podwodnym świecie, macie możliwość poznania i obcowania z dostępnymi tylko tutaj okazami ryb czy innymi morskimi stworzeniami.

Lasy brunatnic  –  dzięki stałej wymianie wody i tlenu rozrastają się do ogromnych rozmiarów. To zachwycające życie podwodne urzeka niejednego nurka.

Nurkowanie na wrakach – Lofoty słyną z wielu podwodnych atrakcji w postaci zatopionych wraków, które uchodzą za najciekawsze w całej Norwegii. Wrak Gudrun ma 72 m długości i leży na głębokości od 25-46 m. Zimne arktyczne wody spowodowały, że zachował się przez te lata w całkiem dobrym stanie. Istnieje możliwość zobaczenia również innych wraków znajdujących sie na archipelagu.

Nurkowanie przy skalnych ścianach – nie tylko na otwartym morzu, ale i w fiordach znajdują się ściany polodowcowych gór, które pod wodą osiągają niezbadane głębokości. Są w nich tajemnicze kaniony i zakamarki, które pobudzają naszą wyobraźnię. Nurkowanie przy takich ścianach zawsze jest fascynujące i na długo zapada w pamięć.

 

WYCIECZKI
Popołudniami oraz w dni nienurkowe planujemy zwiedzić okoliczne atrakcje. Przykładowe wycieczki:

Wędrówka z Nusfjord do Nesland, zwiedzanie Nesland. Nesland to opuszczona wioska rybacka, która niegdyś tętniła życiem. Zachowały się tu oryginalne domy oraz budynki służące rybakom w połowach zarówno dorsza jak również wielorybów. Nusfjord natomiast należy do najstarszych i najlepiej zachowanych wiosek rybackich w Norwegii, większość budynków powstała pod koniec XIX wieku. W 1975 roku Nusfjord został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.

Wędrówka na Nonstinden. Góra ta cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Ze szczytu roztacza się piękny widok na zachodnie Lofoty, z drugiej zaś strony na rybackie wioski i miasteczka porozrzucane nad słynnymi norweskimi fiordami. To jedno z piękniejszych miejsc widokowych na całych Lofotach.

Unstad. Wioskę Unstad, na wyspie Vestvågøy, otaczają z trzech stron góry, a duża zatoka ma unikalne położenie, nieustannie wiejący tu wiatr tworzy, ale zarówno dla profesjonalnych jak i dla początkujących surferόw. Ogromna plaża jest idealnym miejscem na odpoczynek. Maleńkie Unstad odcięte było od świata aż do 1987 roku, kiedy to w skale wydrążono tunel, który stał się bramą wjazdową do osady. Młode przedsiębiorcze pokolenie wyspiarzy z dziećmi postanowiło wykorzystać atuty tego miejsca i dziś oferuje wraz z przyjaciółmi i sympatykami surfingu z całej Skandynawii kursy surfingu.

Plaża w Vik/Haukland. Lazurowa woda i zdumiewająco białe plaże - to idealne miejsce na relaks oraz spacer podczas którego obserwować można Midnight Sun. Ulubiona miejscówka mieszkańców coraz częściej odkrywana i doceniana jest również przez odwiedzających turystów. Nierzadkim widokiem są tu również orły, które wysoko w skałach mają swoje gniazda.

Norweskie Muzeum Wioski Rybackiej w Å.

Artystyczna manufaktura szkła i ceramiki w Vikten.

Muzeum Wikingów w Borg.

 

PROCEDURA REZERWACJI
Aby zarezerwować wyjazd, prosimy kliknąć na "rezerwację miejsca" u góry strony, podając w wiadomości swój stopień nurkowy. W mailu zwrotnym wyślemy nr konta do wpłaty pierwszej raty.


2000 zł – zaliczka w momencie rezerwacji
5100 zł – płatne do 30.03.2024 r.

Script logo