EGIPT 14.09-21.09.2019

Safari Północne - Safari nurkowe o tematyce głównie wrakowej, skierowane właśnie do pasjonatów tego typu nurkowań, choć nie zabraknie również raf oraz wspaniałego życia makro. Punktem rozpoczęcia naszej nurkowej przygody będzie jeden z portów w Hurghadzie. Uczestnicy powinni być przygotowani na bardzo intensywny tydzień, jako że jest to jedna z tras, na której można skorzystać z pełnego pakietu nurkowań, czyli porannego +2 nurkowań w ciągu dnia i dodatkowo, o ile warunki pogodowe pozwalają czwartego nurkowania nocnego. Z uwagi na częstotliwość nurkowań nocnych oraz dużej ilości wraków zaleca się posiadanie przynajmniej 2 latarek na osobę (jednego głównego źródła światła oraz jednego zapasowego, dodatkowe baterię lub wymienne akumulatory). Choć prawo w Egipcie zabrania noszenia rękawiczek podczas nurkowania, trasa północna jest jedynym wyjątkiem od tej reguły.

 

CENA:  750 EUR

Przelot ok. 1500 PLN

Rezerwacja = wpłata zaliczki 250 EUR


Stopień trudności: AOWD/DEEP/WRAKOWE
Minimum 40 zalogowanych nurkowań

Kurs DEEP oraz wrakowy można zrobić podczas wyjazdu (szczegółu poniżej).

Stopień trudności jak i trasa oraz wraki, które będziemy odwiedzali jest zawsze uzależniony od warunków pogodowych, oraz indywidualnego podejścia do umiejętności uczestników takiej wyprawy. Trasa północna jest wspaniałym przeżyciem dla nurków średnio zaawansowanych, lecz dopiero nurkowie z większym doświadczeniem będą w stanie odkryć jej pełen potencjał.

Podczas nurkowań na najpiękniejszych wrakach Morza Czerwonego uczestnicy będą podzieleni na grupy, odpowiadające ich umiejętnościom, a więc każdy znajdzie tam miejsce dla siebie.

Podgrupa nurków o wysokim doświadczeniu i kwalifikacjach umożliwiających im penetrację wraków nawet na znacznej głębokości będzie prowadzona przez doświadczonego miejscowego przewodnika, który zna wszystkie sekrety oraz zakamarki tych pięknych podwodnych skarbów. Dla osób z mniejszym doświadczeniem lub uprawnieniami przewidziane są nurkowania na poziomie odpowiadającym ich umiejętnościom, penetrując wraki w bezpiecznych miejscach z dostępem do natychmiastowego wyjścia oraz dojściem światła słonecznego.

Na naszych wyprawach nie zabraknie też miejsca dla osób, które niekoniecznie czują się dobrze w zamkniętych przestrzeniach. Nic straconego, ponieważ pod okiem doświadczonego przewodnika będą mieli oni okazje podziwiać piękno morskich wraków od zewnętrznej strony, szukając przy okazji podwodnych stworzeń, których trudno spotkać na naturalnych rafach.

Trasa Północna jest znakomitym miejscem dla fanów podwodnej fotografii, gdyż podczas jednego tygodnia mają oni okazję uwiecznić nie tylko podwodne cmentarze wrakowe, ale także wspaniałe rafy, które nadal przyciągają do siebie urozmaicone życie morskie, tj. barakudy, orlenie, a przy odrobinie szczęścia nawet delfiny. Głównymi punktami, które możemy odwiedzić na Safari Północnym są wraki położone na stalowej rafie: Giannisa D, Carnatic, wrak soczewicy i wrak płytek, wszystkie oferują spektakularne nurkowania i mnóstwo życia morskiego.

Jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające, możemy zanurkować na Rosalie Moeller (siostrzanego statku nieco bardziej znanego Thistlegorm), który leży od 30 do 50 metrów głębokości i jest w doskonałym stanie. Chociaż widoczność nie zawsze jest dobra, życie morskie jest niesamowite. Wrak jest pokryty drobnicą od dziobu do rufy, a polują na nie stada lionfish, wokół wraku są zwykle tuńczyki, trevallies, cesarskie ryby i wiele więcej...

 

Najsłynniejszy wrak w Morzu Czerwonym, SS Thistlegorm! Brytyjska jednostka zatopiona w okresie II wojny światowej z ładunkiem pełnym uzbrojenia, ciężarówek Bedford i motocykli BSA, które były przeznaczone dla brytyjskich żołnierzy w Afryce Północnej. Została zatopiona przez niemiecką Luftwaffe, a teraz leży na 30 metrach głębokości. W zależności od doświadczenia nurków oraz warunków pogodowych, możliwe jest zorganizowanie także nocnego nurkowania. Pierwszy w Egipcie Park Morski Rass Mohamed to przepiękne miejsce objęte wieloma restrykcjami tj. zakaz połowu ryb oraz wyznaczone strefy dla łodzi turystycznych. Tylko 12% jego powierzchni jest udostępnione dla zwiedzających. Dzięki strażnikom, którzy dbają o przestrzeganie przepisów, miejsce to obfituje w bogactwo raf koralowych oraz bujne życie morskie. Zidentyfikowano tam ponad 1000 rodzajów ryb, a w tym min: barakudy, tuńczyki, a nawet rekiny.

  

Przykładowy plan wyprawy:
Dzień 1:
- Shaab El Arg
- Abu Nuhas - nocne

Dzień 2:
- Ghiannis D (wrak)
- Carnatic (wrak)
- Mahhmoudat
- Mahhmoudat - nocne

Dzień 3:
- Ras Mohamed - Shark Point, Jolanda (wrak)
- Ras Mohamed - Anemon City
- Thistlegorm (wrak)
- Thistlegorm - nocne

Dzień 4:
- Thistlegorm
- King Stone (wrak)
- Gobul Island
- Gobul Island - nocne

Dzień 5:
- S. S. Ulysses (wrak)
- Umm Gamer
- Shabrror umm Gamer
- Small Giftun - nocne

Dzień 6:
- Gotta Abu Ramadan drift
- Gotta Abu Ramadan

 

 

 

JACHT

Do dyspozycji będziemy mieli wygodny, przestronny jacht motorowy przeznaczony dla 26 nurków. Estetyczne wykończenie wnętrz, duże kajuty i optymalne rozplanowanie pokładu nurkowego zapewniają komfortowy pobyt oraz dużą swobodę podczas przygotowań do nurkowania. Łódź oferuje 13 klimatyzowanych, dwuosobowych kabin z łazienkami. Do dyspozycji będziemy mieli pokład słoneczny, jadalnię i klimatyzowany salon wyposażony w sprzęt audio i DVD.

Cena obejmuje:                       
- transfer z oraz na lotnisko,                       
- zakwaterowanie na statku w kabinach dwuosobowych,             
- trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski,                       
- butle 11 l (oraz ich napełnienie powietrzem),                       
- balast (bez pasów oraz kieszeni),                       
- napoje: kawa, herbata, napoje gazowane, woda,                       
- 2 nurkowania pierwszego dnia,                       
- 3-4 nurkowania w dniach 2-5,                      
- 2 nurkowania ostatniego dnia.                       
                                               
Cena nie obejmuje:                       
- wizy egipskiej - 25 USD,                       
- napiwku dla załogi - 35 EUR,                       
- napiwku dla egipskiego przewodnika: 10 EUR,                       
- dodatkowych posiłków poza łodzią,                       
- pozostałego sprzętu nurkowego,                       
- opłaty paliwowej/parkowania 55 EUR,                                   
- przelotu na trasie Polska-Egipt/Egipt-Polska - ok. 1500 zł,                      
- obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego.                       
 

KURSY i SPECJALIZACJE PODCZAS SAFARI
Safari nurkowe w Egipcie to doskonała okazja do podniesienia swoich kwalifikacji. To świetne miejsce na zrobienie specjalizacji głębokiej, wrakowej, nitroksowej oraz doskonałej pływalności. W cenę wliczone są podręczniki i certyfikaty:

 
- Deep Diver - 400 PLN,
- Wreck Diver - 500 PLN,
- Experienced Diver ASTD - 900 PLN (40 m +  deco),
- Enriched Air Diver (Nitroks) - 400 PLN,
- Peak Performance Buoyancy - 400 PLN.

 

Podczas wyprawy będzie możliwość zrobienić warsztaty lub specjalizację ASTD Underwater Photographer - wersja rozszerzona o teorię i praktykę w zakresie używania programu Adobe Lightroom.

 

 

Script logo